Hyvää pohjavettä turvallisesti

Pidätkö itsestään selvänä sitä, että hanoista tulee jatkuvasti hyvää vettä ja viemärit vetävät likavedet pois? Niin pitääkin olla! Kempeleessä vesihuollon hoitaa oma vesiyhtiö. Tervetuloa tutustumaan.

Hankkeet

Lakeuden keskuspuhdistamo tehostaa jätevesien puhdistusta – vesistön ravinnepitoisuudet vähenevät kosteikkoa laajentamalla.

Lue lisää...

Ajankohtaista

9.10.2020
Sarkkirannassa Vanhatiellä vesijohtorikko

Sarkkirannassa Vanhantien varressa sähkölaitoksen kaapelinrakennusurakoitsija rikkoi talohaaravesijohdon. Korjaustoimet on aloitettu. Työstä aiheutuu vesijohtovuodon läheisyyteen vedenjakelukatkos, sen tarkkaa alkamisaikaa sekä kestoa on tässä vaiheessa vaikea arvioida.
Vedenpaineen vaihtelut sekä vesikatko voivat aiheuttaa vuotoalueen lähistöllä putkisakan irtoamista mikä näkyy vedessä tummana värisävynä. Pyydämme välttämään pyykin pesua vuorokauden ajan Vanhallatiellä sekä sen lähialueilla sijaitsevissa kiinteistöissä.
Pahoittelemme korjaustyöstä asiakkaillemme aiheutuvaa väliaikaista haittaa.

7.10.2020
Toimisto suljettu

Toimistomme on toistaiseksi suljettu kohonneen koronavirustartuntariskin vuoksi. Palvelemme puhelimitse ja sähköpostitse (etunimi.sukunimi@kempeleenvesihuolto.fi).
Puhelinpalveluaika ma-to klo 8-15.45, pe klo 8-15.30. Päivystyksemme (puh. 0400586660) palvelee keskeytyksettä.

Toimistoasiat ja puhelinvaihde: Anne Laurikkala p. 088828300
Laskutusasiat: Päivi Erkko-Koskinen p. 088828322
Verkoston työpyynnöt: Antti Kujala p. 0447639949
Liittymisasiat: Harri Lahtinen p. 0400584236
Veden laatuasiat: Sami Ahvenniemi p. 0443345006
Toimitusjohtaja Hannu Roikola p. 0400411011
Vesimittariasiat: Ilmo Isokääntä p. 0400685768
Välitöntä korjausta vaativat asiat: päivystys p. 0400586660

 

24.9.2020
Toimisto suljettu pe 25.9.

Kempeleen Vesihuolto Oy:n toimisto on suljettuna pe 25.9.20 ja palvelee jälleen ma 28.9. alkaen klo 8.00. Kiireellisissä vesihuoltoasioissa voi olla yhteydessä p. 0400 586 660.

4.9.2020
Vedenjakeluhäiriö Eteläpellon alueella

Kempeleen Vesihuolto Oy sai tiedon perjantaina 4.9. vedenjakeluhäiriöstä  Eteläpellon alueella. Häiriö koskee lähialueen kiinteistöjä. Kiinteistön sisäinen putki on rikkoontunut ja vikaa korjaavat ulkopuoliset korjaajat.

28.5.2020
Kempeleessä tehdään vesimittareiden määräaikaisvaihtoja kesäkuussa

Asiakkaidemme kiinteistöllä oleva vesimittari on Kempeleen Vesihuolto oy:n omaisuutta. Vesimittari vaihdetaan kun se ikääntyy, vaihto suoritetaan maksutta eli vesihuoltolaitos kustantaa vaihdon. Vaihtotyön suorittaa VMH Kalibro oy. Vaihtoja suoritetaan kesäkuussa Linnakankaan, Haapamaan, Ylikylän ja Sipolan alueilla niille kiinteistöille joiden vesimittari on vaihtoiässä. Kyseisille kiinteistöille lähetetään asiasta tiedote.

15.4.2020
Murron paineenkorottamon sähkönjakelu keskeytyy torstaina 16.4.2020

Murron paineenkorottamon sähkönjakelu keskeytyy sähköverkosssa tehtävän työn vuoksi torstaina 16.4.2020
Murron paineenkorottamon sähkönjakelu keskeytyy torstaina 16.4.2020 aamupäivällä. Sähkönjakelun keskeytyksestä aiheutuu verkostopaineen alenemista Murron ja Juurussuon alueilla. Keskeytyksen arvioitu kesto on noin tunti.
Keskeytyksestä johtuen vesijohtoverkostoon pumpataan vettä hieman tavanomaisesta poikkeavalla tavalla, jolloin vesijohtoverkostossa voi irrota putkistosakkaa. Putkistosakka voi aiheuttaa hetkellistä veden esteettisen laadun heikkenemistä Kempeleen itäisessä osassa (Murto ja Juurussuo).
Jos huomaat vedessä värjäytymistä, pyydämme välttämään pyykin pesua.

6.4.2020
Vesijohtovuoto Ollakan alueella

Sunnuntaina 5.4. on ilmennyt runkovesijohdon vuoto Ollakan alueella. Vuoto on sen verran suuri että korjaustoimet on aloitettu välittömästi. Runkoventtiileitä on jouduttu vuodon vuoksi sulkemaan. Sulkemisesta saattaa aiheutua veden virtaussuunnan mutoksia Ollakan, Koskelan, Keskustan ja Ristisuon alueille.
Työstä aiheutuu vesikatko Varastokujan, Ekohaan sekä Kurikkatien aluelle. Vesikatkon kesto määräytyy työn etenemisen mukaan.
Kohteessa on kaivutyön haittana kaapeleita sekä kaukolämpöjohtoja.
Vesikatkon vuoksi veteen saattaa irrota putkisakkaa. Se on terveydelle vaaratonta mutta voi aiheuttaa veteen epänormaalia väriä. Pyydämme välttämään pyykin pesua vuorokauden ajan vesikatkosta. Pahoittelemme vuotokorjauksesta aiheutuvaa häiriötä.

28.3.2020
Vesijohtovuoto Juurussuolla

Lauantaina 28.3.2020 on paljastunut vesijohtovuoto Juurussuontie 250 kohdalla. Vuoto ja sen korjaaminen vaikuttavat Liimatantien-Juurussuontien vedenjakelua häiritsevästi. Korjauksen oletetaan valmistuvan lauantain kuluessa.
Vesikatkosta ja painevaihtelusta johtuen verkostovedessä saattaa häiriöalueella esiintyä putkisakkaa (värivirhettä). Tämä ei ole terveydelle vaarallista vaan esteettinen haitta.
Vedenjakelun palautuessa normaaliksi alueella pyydämme että juoksutatte kiinteistönne vesipisteestä vettä jotta tonttivesijohdot huuhtoutuvat. Lisäksi pyydämme välttämään pyykin pesua vuorokauden ajan häiriöalueella.
Pahoittelemme tästä häiriöstä asiakkaillemme aiheutunutta ohimenevää haittaa.

Jätevesien puhdistuksen hoitaa Lakeuden keskuspuhdistamo Oy