Hyvää pohjavettä turvallisesti

Pidätkö itsestään selvänä sitä, että hanoista tulee jatkuvasti hyvää vettä ja viemärit vetävät likavedet pois? Niin pitääkin olla! Kempeleessä vesihuollon hoitaa oma vesiyhtiö. Tervetuloa tutustumaan.

Hankkeet

Peräojan kunnostamishanke käynnistyy. Tiedote.

 

Lakeuden keskuspuhdistamo tehostaa jätevesien puhdistusta – vesistön ravinnepitoisuudet vähenevät kosteikkoa laajentamalla.

Lue lisää...

Ajankohtaista

16.2.2021
Juurussuolla vesijohtovuodon korjauksesta johtuva jakelukatko

Juurussuolla verkostoveden jakelu keskeytyy verkostovuodon korjauksen vuoksi 16.2.2021 klo 9:00-17:00 välillä useamman tunnin ajaksi. Katkon vaikutusalueella oleville kiinteistöille on jaettu tiedote vesikatkosta etukäteen.
Mourungintien alueella oleva vuoto korjataan sujuttamalla rikkoontuneen putken sisään uusi vesijohto. Työn kestoa on hankala arvioida joten vesikatkon vaikutusajaksi on ilmoitettu kello 9-17, useamman tunnin kestävä jakelukatko pyritään ajoittamaan ilmoitetulle aikavälille.
Vesikatkon vuoksi veteen saattaa irrota putkisakkaa. Se on terveydelle vaaratonta mutta voi aiheuttaa veteen epänormaalia väriä. Pyydämme välttämään pyykinpesua vuorokauden ajan vesikatkosta. Pahoittelemme vuotokorjauksesta aiheutuvaa häiriötä.

12.2.2021
Verkostomestarin paikka avoinna Kempeleen Vesihuollossa

Kempeleen Vesihuolto oy hakee verkostomestaria. Hakuaika päättyy 3.3.2021. Lue hakuilmoitus.

30.12.2020
Vesijohtovuodon korjaus 31.12.2020 Ketolanperällä Kanavatien kohdalla

Keskiviikkona 30.12.2020 havaittiin vesijohtovuoto Ketolanperällä Kanavatien kohdalla. Vuotopaikan korjaus tehdään torstaina 31.12.2020 vedenjakelun varmistamiseksi. Työstä aiheutuu vesijohtovuodon läheisyyteen vedenjakelukatkos, sen tarkkaa alkamisaikaa on tässä vaiheessa vaikea arvioida, kestoksi arvioimme noin kolme tuntia. Katkosalueen kiinteistöjen postilaatikoihin jaeltiin 30.12. tiedote asiasta.
Vedenpaineen vaihtelut sekä veden virtaussuuntien muutokset voivat aiheuttaa vuotoalueen lähistöllä putkisakan irtoamista mikä näkyy vedessä tummempana värisävynä. Pyydämme välttämään pyykin pesua vuorokauden ajan Kanavatien lähialueilla.
Pahoittelemme korjaustyöstä asiakkaillemme aiheutuvaa väliaikaista haittaa.

9.10.2020
Sarkkirannassa Vanhatiellä vesijohtorikko

Sarkkirannassa Vanhantien varressa sähkölaitoksen kaapelinrakennusurakoitsija rikkoi talohaaravesijohdon. Korjaustoimet on aloitettu. Työstä aiheutuu vesijohtovuodon läheisyyteen vedenjakelukatkos, sen tarkkaa alkamisaikaa sekä kestoa on tässä vaiheessa vaikea arvioida.
Vedenpaineen vaihtelut sekä vesikatko voivat aiheuttaa vuotoalueen lähistöllä putkisakan irtoamista mikä näkyy vedessä tummana värisävynä. Pyydämme välttämään pyykin pesua vuorokauden ajan Vanhallatiellä sekä sen lähialueilla sijaitsevissa kiinteistöissä.
Pahoittelemme korjaustyöstä asiakkaillemme aiheutuvaa väliaikaista haittaa.

7.10.2020
Toimisto suljettu

Toimistomme on toistaiseksi suljettu kohonneen koronavirustartuntariskin vuoksi. Palvelemme puhelimitse ja sähköpostitse (etunimi.sukunimi@kempeleenvesihuolto.fi).
Puhelinpalveluaika ma-to klo 8-15.45, pe klo 8-15.30. Päivystyksemme (puh. 0400586660) palvelee keskeytyksettä.

Toimistoasiat ja puhelinvaihde: Anne Laurikkala p. 088828300
Laskutusasiat: Päivi Erkko-Koskinen p. 088828322
Verkoston työpyynnöt: Antti Kujala p. 0447639949
Liittymisasiat: Harri Lahtinen p. 0400584236
Veden laatuasiat: Sami Ahvenniemi p. 0443345006
Toimitusjohtaja Hannu Roikola p. 0400411011
Vesimittariasiat: Ilmo Isokääntä p. 0400685768
Välitöntä korjausta vaativat asiat: päivystys p. 0400586660

 

24.9.2020
Toimisto suljettu pe 25.9.

Kempeleen Vesihuolto Oy:n toimisto on suljettuna pe 25.9.20 ja palvelee jälleen ma 28.9. alkaen klo 8.00. Kiireellisissä vesihuoltoasioissa voi olla yhteydessä p. 0400 586 660.

4.9.2020
Vedenjakeluhäiriö Eteläpellon alueella

Kempeleen Vesihuolto Oy sai tiedon perjantaina 4.9. vedenjakeluhäiriöstä  Eteläpellon alueella. Häiriö koskee lähialueen kiinteistöjä. Kiinteistön sisäinen putki on rikkoontunut ja vikaa korjaavat ulkopuoliset korjaajat.

28.5.2020
Kempeleessä tehdään vesimittareiden määräaikaisvaihtoja kesäkuussa

Asiakkaidemme kiinteistöllä oleva vesimittari on Kempeleen Vesihuolto oy:n omaisuutta. Vesimittari vaihdetaan kun se ikääntyy, vaihto suoritetaan maksutta eli vesihuoltolaitos kustantaa vaihdon. Vaihtotyön suorittaa VMH Kalibro oy. Vaihtoja suoritetaan kesäkuussa Linnakankaan, Haapamaan, Ylikylän ja Sipolan alueilla niille kiinteistöille joiden vesimittari on vaihtoiässä. Kyseisille kiinteistöille lähetetään asiasta tiedote.

Jätevesien puhdistuksen hoitaa Lakeuden keskuspuhdistamo Oy