Hyvää pohjavettä turvallisesti

Pidätkö itsestään selvänä sitä, että hanoista tulee jatkuvasti hyvää vettä ja viemärit vetävät likavedet pois? Niin pitääkin olla! Kempeleessä vesihuollon hoitaa oma vesiyhtiö. Tervetuloa tutustumaan.

Hankkeet

Lakeuden keskuspuhdistamo tehostaa jätevesien puhdistusta – vesistön ravinnepitoisuudet vähenevät kosteikkoa laajentamalla.

Lue lisää...

Ajankohtaista

28.5.2020
Kempeleessä tehdään vesimittareiden määräaikaisvaihtoja kesäkuussa

Asiakkaidemme kiinteistöllä oleva vesimittari on Kempeleen Vesihuolto oy:n omaisuutta. Vesimittari vaihdetaan kun se ikääntyy, vaihto suoritetaan maksutta eli vesihuoltolaitos kustantaa vaihdon. Vaihtotyön suorittaa VMH Kalibro oy. Vaihtoja suoritetaan kesäkuussa Linnakankaan, Haapamaan, Ylikylän ja Sipolan alueilla niille kiinteistöille joiden vesimittari on vaihtoiässä. Kyseisille kiinteistöille lähetetään asiasta tiedote.

15.4.2020
Murron paineenkorottamon sähkönjakelu keskeytyy torstaina 16.4.2020

Murron paineenkorottamon sähkönjakelu keskeytyy sähköverkosssa tehtävän työn vuoksi torstaina 16.4.2020
Murron paineenkorottamon sähkönjakelu keskeytyy torstaina 16.4.2020 aamupäivällä. Sähkönjakelun keskeytyksestä aiheutuu verkostopaineen alenemista Murron ja Juurussuon alueilla. Keskeytyksen arvioitu kesto on noin tunti.
Keskeytyksestä johtuen vesijohtoverkostoon pumpataan vettä hieman tavanomaisesta poikkeavalla tavalla, jolloin vesijohtoverkostossa voi irrota putkistosakkaa. Putkistosakka voi aiheuttaa hetkellistä veden esteettisen laadun heikkenemistä Kempeleen itäisessä osassa (Murto ja Juurussuo).
Jos huomaat vedessä värjäytymistä, pyydämme välttämään pyykin pesua.

6.4.2020
Vesijohtovuoto Ollakan alueella

Sunnuntaina 5.4. on ilmennyt runkovesijohdon vuoto Ollakan alueella. Vuoto on sen verran suuri että korjaustoimet on aloitettu välittömästi. Runkoventtiileitä on jouduttu vuodon vuoksi sulkemaan. Sulkemisesta saattaa aiheutua veden virtaussuunnan mutoksia Ollakan, Koskelan, Keskustan ja Ristisuon alueille.
Työstä aiheutuu vesikatko Varastokujan, Ekohaan sekä Kurikkatien aluelle. Vesikatkon kesto määräytyy työn etenemisen mukaan.
Kohteessa on kaivutyön haittana kaapeleita sekä kaukolämpöjohtoja.
Vesikatkon vuoksi veteen saattaa irrota putkisakkaa. Se on terveydelle vaaratonta mutta voi aiheuttaa veteen epänormaalia väriä. Pyydämme välttämään pyykin pesua vuorokauden ajan vesikatkosta. Pahoittelemme vuotokorjauksesta aiheutuvaa häiriötä.

28.3.2020
Vesijohtovuoto Juurussuolla

Lauantaina 28.3.2020 on paljastunut vesijohtovuoto Juurussuontie 250 kohdalla. Vuoto ja sen korjaaminen vaikuttavat Liimatantien-Juurussuontien vedenjakelua häiritsevästi. Korjauksen oletetaan valmistuvan lauantain kuluessa.
Vesikatkosta ja painevaihtelusta johtuen verkostovedessä saattaa häiriöalueella esiintyä putkisakkaa (värivirhettä). Tämä ei ole terveydelle vaarallista vaan esteettinen haitta.
Vedenjakelun palautuessa normaaliksi alueella pyydämme että juoksutatte kiinteistönne vesipisteestä vettä jotta tonttivesijohdot huuhtoutuvat. Lisäksi pyydämme välttämään pyykin pesua vuorokauden ajan häiriöalueella.
Pahoittelemme tästä häiriöstä asiakkaillemme aiheutunutta ohimenevää haittaa.

25.3.2020
Muistutus viemärin oikeasta käytöstä

Viemäritukosten määrän on havaittu kasvavan meillä ja muualla koronavirusepidemian seurauksena. Jätevesiviemäriin laitetaan valitettavasti sinne kuulumattomia käsipapereita, desinfioivia puhdistusliinoja, kosteuspyyhkeitä, froteepyyhkeitä, talouspaperia, trasselia, sukkahousuja, alushousuja, vanupuikkoja yms. materiaalia.
Tuore uutinen (Kuntatekniikka 24.3.2020) ja viemärin käyttöohjeet sekä HSY:n viemärietiketti.

16.3.2020
Toimisto suljettu

Toimistomme on toistaiseksi suljettu kohonneen koronavirustartuntariskin vuoksi. Palvelemme puhelimitse ja sähköpostitse (etunimi.sukunimi@kempeleenvesihuolto.fi).
Puhelinpalveluaika ma-to klo 8-15.45, pe klo 8-15.30. Päivystyksemme (puh. 0400586660) palvelee keskeytyksettä.

Toimistoasiat ja puhelinvaihde: Anne Laurikkala p. 088828300
Laskutusasiat: Päivi Erkko-Koskinen p. 088828322
Verkoston työpyynnöt: Antti Kujala p. 0447639949
Liittymisasiat: Harri Lahtinen p. 0400584236
Veden laatuasiat: Sami Ahvenniemi p. 0443345006
Toimitusjohtaja Hannu Roikola p. 0400411011
Vesimittariasiat: Ilmo Isokääntä p. 0400685768
Välitöntä korjausta vaativat asiat: päivystys p. 0400586660

 

10.2.2020
Monkkasen vedenottamon alavesisäiliön pesu 11.2.2020

Monkkasen vedenottamon alavesisäiliön normaali vuosittainen huoltokiertoon liittyvä pesu suoritetaan 11.2.2020.
Monkkasen vedenottamon alavesivesisäiliö pestään vuosittain. Kyseessä on huoltotoimi, joka ei yleensä vaikuta asiakkaiden vedenjakelun laatuun. Veden virtaussuunnat muuttuvat hieman jossain vesijohtoverkkomme osissa, koska Monkkanen ei ole pesun aikana jakeluverkon osana. Virtausmuutokset saattavat aiheuttaa hetkellistä veden esteettisen laadun heikkenemistä (putkisakkaa) lähinnä Kempeleen läntisessä osassa (Vihiluoto, Monkkanen, Sarkkiranta). Putkisakka ei ole terveydelle vaarallista, mutta saattaa värjätä vettä. Tämän vuoksi pyydämme välttämään pyykin pesua, mikäli havaitsette vedessä väriä
 

20.1.2020
Vesitornin vuosihuolto 21.1.2020

Vesitornin vesisäiliön normaali vuosittainen huoltokiertoon liittyvä pesuhuolto suoritetaan 21.1.2020
Vesitornin vesisäiliö pestään vuosittain. Kyseessä on huoltotoimi, joka ei yleensä vaikuta asiakkaiden vedenjakelun laatuun. Vesijohtoverkostoon johdetaan vettä hiukan tavanomaisesta poikkevalla tavalla, jolloin vesijohtoverkostossa voi irrota putkistosakkaa. Putkistosakka voi aiheuttaa hetkellistä veden esteettisen laadun heikkenemistä lähinnä Kempeleen keskustassa.
 

Jätevesien puhdistuksen hoitaa Lakeuden keskuspuhdistamo Oy