Hyvää pohjavettä turvallisesti

Pidätkö itsestään selvänä sitä, että hanoista tulee jatkuvasti hyvää vettä ja viemärit vetävät likavedet pois? Niin pitääkin olla! Kempeleessä vesihuollon hoitaa oma vesiyhtiö. Tervetuloa tutustumaan.

Hankkeet

Peräojan kunnostamishanke käynnistyy. Tiedote.

 

Lakeuden keskuspuhdistamo tehostaa jätevesien puhdistusta – vesistön ravinnepitoisuudet vähenevät kosteikkoa laajentamalla.

Lue lisää...

Ajankohtaista

6.5.2021
Honkasen alueen saneeraus

Kempeleen kunta suorittaa Honkasen alueella katujen perusparannuksia ja Kempeleen Vesihuolto Oy saneeraa samalla tällä alueella vesijohtoverkoston venttiilejä. Tästä saattaa aiheutua ohimenevää paineenvaihtelua, vesikatkoksia ja veteen saattaa irrota sakkaa, joka on terveydelle vaaratonta mutta voi aiheuttaa epänormaalia väriä. Saneeraustöiden arvellaan kestävän toukokuun ajan. Pahoittelemme mahdollista aiheutuvaa ohimenevää häiriötä.
 

26.3.2021
Monkkasen vedenottamosta lisää

Alustavissa tuloksissa koliformisia bakteereja ei ole havaittu verkostossa eikä Monkkasen vedenottamon käsittelyprosesseissa. Vesinäytteet on otettu 25.3.2021 verkostosta ja Monkkasen vedenottamolta.
Monkkasen vedenottamo on suljettu toistaiseksi. Syytä koliformiselle bakteerille selvitetään. Selvittelyyn menee useampi viikko.
Monkkasen vedenottamon ollessa pois käytöstä, vedenvirtauksien suunnissa tapahtuu muutoksia verkostossa. Muutoksien johdosta veteen saattaa irrota putkistosakkaa. Se on terveydelle vaaratonta mutta voi aiheuttaa veteen epänormaalia väriä. Pahoittelemme aiheutuvaa häiriötä.

25.3.2021
Monkkasen vedenottamo on suljettu toistaiseksi

Monkkasen vedenottamolla on havaittu koliforminen bakteeri ennen uv-käsittelyä olevassa vedessä. Näyte on otettu 23.3.2021. Uusintanäytteessä 24.3.2021 on havaittu myös koliforminen bakteeri ennen uv-käsittelyä olevassa vedessä. Monkkasen raakavesikaivoissa eikä lähtevässä vedessä ei ole havaittu koliformisia bakteereja. Varotoimenpiteenä Monkkasen vedenottamo on suljettu 25.3.2021 eikä laitokselta johdeta vettä asiakkaille. Lisäksi kahdesta kohtaa verkostoa otetaan lisämäärityksiä 25.3.2021. Verkostosta 23.3.2021 otetuista näytteistä ei  ole havaittu koliformisia bakteereja.

2.3.2021
Vedenjakelun muutos 2.-3.3.2021 klo 24-06

Tuohinon vesilaitoksella tehdään yöaikaan putkistonmuutostyö. Asennuksen aikana vedenjakelu keskustan jakelupiiriin hoidetaan vesitornin ja Monkkasen vesilaitoksen kautta. Asennus suoritetaan 2.-3.3.2021 klo 24 -06 välisenä aikana.
Vedenvirtauksen suunnissa tapahtuu muutoksia, jonka vuoksi veteen saattaa irrota putkisakkaa. Se on terveydelle vaaratonta mutta voi aiheuttaa veteen epänormaalia väriä. Pahoittelemme aiheutuvaa häiriötä.

12.2.2021
Verkostomestarin paikka avoinna Kempeleen Vesihuollossa

Kempeleen Vesihuolto oy hakee verkostomestaria. Hakuaika päättyy 3.3.2021. Lue hakuilmoitus.

30.12.2020
Vesijohtovuodon korjaus 31.12.2020 Ketolanperällä Kanavatien kohdalla

Keskiviikkona 30.12.2020 havaittiin vesijohtovuoto Ketolanperällä Kanavatien kohdalla. Vuotopaikan korjaus tehdään torstaina 31.12.2020 vedenjakelun varmistamiseksi. Työstä aiheutuu vesijohtovuodon läheisyyteen vedenjakelukatkos, sen tarkkaa alkamisaikaa on tässä vaiheessa vaikea arvioida, kestoksi arvioimme noin kolme tuntia. Katkosalueen kiinteistöjen postilaatikoihin jaeltiin 30.12. tiedote asiasta.
Vedenpaineen vaihtelut sekä veden virtaussuuntien muutokset voivat aiheuttaa vuotoalueen lähistöllä putkisakan irtoamista mikä näkyy vedessä tummempana värisävynä. Pyydämme välttämään pyykin pesua vuorokauden ajan Kanavatien lähialueilla.
Pahoittelemme korjaustyöstä asiakkaillemme aiheutuvaa väliaikaista haittaa.

9.10.2020
Sarkkirannassa Vanhatiellä vesijohtorikko

Sarkkirannassa Vanhantien varressa sähkölaitoksen kaapelinrakennusurakoitsija rikkoi talohaaravesijohdon. Korjaustoimet on aloitettu. Työstä aiheutuu vesijohtovuodon läheisyyteen vedenjakelukatkos, sen tarkkaa alkamisaikaa sekä kestoa on tässä vaiheessa vaikea arvioida.
Vedenpaineen vaihtelut sekä vesikatko voivat aiheuttaa vuotoalueen lähistöllä putkisakan irtoamista mikä näkyy vedessä tummana värisävynä. Pyydämme välttämään pyykin pesua vuorokauden ajan Vanhallatiellä sekä sen lähialueilla sijaitsevissa kiinteistöissä.
Pahoittelemme korjaustyöstä asiakkaillemme aiheutuvaa väliaikaista haittaa.

7.10.2020
Toimisto suljettu

Toimistomme on toistaiseksi suljettu kohonneen koronavirustartuntariskin vuoksi. Palvelemme puhelimitse ja sähköpostitse (etunimi.sukunimi@kempeleenvesihuolto.fi).
Puhelinpalveluaika ma-to klo 8-15.45, pe klo 8-15.30. Päivystyksemme (puh. 0400586660) palvelee keskeytyksettä.

Toimistoasiat ja puhelinvaihde: Anne Laurikkala p. 088828300
Laskutusasiat: Päivi Erkko-Koskinen p. 088828322
Verkoston työpyynnöt: Antti Kujala p. 0447639949
Liittymisasiat: Harri Lahtinen p. 0400584236
Veden laatuasiat: Sami Ahvenniemi p. 0443345006
Toimitusjohtaja Hannu Roikola p. 0400411011
Vesimittariasiat: Ilmo Isokääntä p. 0400685768
Välitöntä korjausta vaativat asiat: päivystys p. 0400586660

 

Jätevesien puhdistuksen hoitaa Lakeuden keskuspuhdistamo Oy